Михаела Илиева
Стипендиантка, „Жени в планината“ 2024
Михаела Илиева е завършила българска филология и магистратура „Литературознание“. Носител на голямата награда в 44-ото издание на Националния студентски конкурс „Боян Пенев“ (2022). Книгата ѝ „Рентгенова снимка на свободата“ (2023) получава номинация за дебют от Литературни награди „Перото“, както и от Национална литературна награда „Йордан Радичков“, а през април 2024 г. е отличена със съпътстваща награда за проза от Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“. Михаела работи върху няколко идеи за роман.
– Какви бяха очакванията ви за резиденцията?
– Познавайки себе си, мислех, че няма да използвам даденото ми време, за да пиша, но атмосферата на резиденцията беше меко казано вдъхновяваща. Да разбереш, че някой, който живее на стотици километри от теб, пише по същия начин, на същите теми като теб, че някой друг е решил да напише романа, който ти винаги си искал да прочетеш. Да станеш рано сутринта, да отидеш на онази тераса с толкова красива гледка и да видиш как поне половината от участничките вече са насядали по масите с бележници или лаптопи пред
себе си и са потънали в своя си свят – едно мълчание, което въобще не е неловко, а е наситено с толкова творческо напрежение, че няма как да не се включиш и ти в това хем колективно, хем дълбоко лично преживяване.
– С какво резиденцията ти беше полезна?
– Десет дни може би не са напълно достатъчни за да изпадне човек в дълбок творчески режим, но със сигурност дават някаква инерция, която държи дълго след приключването на резиденцията. Безспорно едно от най-полезните неща от такова преживяване е срещата с другите участнички, общуването. Независимо дали тези хубави разговори са на чаша кафе, чай или вино, те са крайно необходими, защото често именно разговорът е първата стъпка към действието. Десет дни, в които времето ти е запълнено само с писане, споделяне, обмен на идеи, обсъждане на текстове и книги – всичко това е пристрастяващо и тръгвайки си от резиденцията, човек се надява да продължи да си набавя ежедневно поне малка доза от вдъхновението, изпитано там.
– Смяташ ли, че резиденцията е важна? Защо?
– В нашето забързано ежедневие може би всеки, който пише, се разпилява между всички задължения, но идеите се раждат постоянно и не ги интересува къде си и какво правиш. Идеите искат да бъдат записани и развити, натрупват се и нетърпеливо си чакат времето. А резиденцията на Фондация „Елизабет Костова“ осигурява перфектни условия за подреждане на мислите и пълно отдаване на творческите импулси.