Представяме журито на резиденцията за писателки „Жени в планината“ 2025
„Жени в планината“ е десетдневна резиденция за писателки в Родопите, която предоставя време и пространство за дълбока творческа работа в спокойна и подкрепяща среда и във вдъхновяваща близост с планината. Миналата година се проведе второто издание на резиденцията с участието на писателки от България, Великобритания, Сърбия, Испания, Полша, Белгия и Украйна, избрани от международно жури.
Писателките в третото издание отново ще бъдат избрани от жури, като в процеса на селекция и тази година ще се включат участнички от предходните резиденции в синхрон с общностния дух, който се стремим да поддържаме. Щастливи сме да обявим, че тази година кандидатурите ще бъдат оценявани от международно жури в състав: Карън Малпийд (САЩ), драматуржка, режисьорка и съоснователка на Theater Three Collaborative, Наоми Ууд (Великобритания), писателка и преподавателка по творческо писане в Университета на Източна Англия, Невена Дишлиева-Кръстева (България), преводачка, основателка и главна редакторка на издателство ICU, и Желка Сомун (Хърватия), литературна преводачка от френски, испански и английски език.
Карън Малпийд
Карън е американска драматуржка и режисьорка, авторка на 22 пиеси, поставени и публикувани в САЩ и Европа. Съоснователка е на спечелилия наградата OBIE театър Theater Three Collaborative в Ню Йорк. Преподавала е писане, театър и екологично правосъдие в John Jay College-City University, Ню Йорк, в университета Tisch School of the Arts в Ню Йорк, както и в Smith College. Тя е активистка за мир и социална справедливост и член на организацията Brooklyn for Peace. Мемоарите ѝ „Last Radiance“ ще бъдат публикувани през октомври 2025 г., както и най-новата антология на пиесите ѝ „Four by Malpede and Intervention“.
Снимка: Сейлъм Кригър
Наоми Ууд
Наоми е британска авторка на бестселърите “The Godless Boys”, “Mrs. Hemingway” и “The Hiding Game”. Романите ѝ са удостоени с наградите Jerwood Award и Hay Festival Prize на Британската библиотека, както и с номинации за Walter Scott Prize, Dylan Thomas Prize и Historical Writers' Golden Crown. През 2023 г. печели Националната награда за къс разказ на Би Би Си с „Comorbidities“. През 2024 г. публикува сборника с разкази „This Is Why We Can't Have Nice Things“. Преподава творческо писане в Университета на Източна Англия.
Снимка: Криста Холка
Невена Дишлиева-Кръстева
Невена е преводачка на художествена литература от английски език, основателка и главна редакторка на издателство ICU, създадено през 2012 г. Превела е над 50 произведения от съвременни англоезични автори. Издателството ѝ е с фокус върху стойностна съвременна художествена литература, българска и преводна. Емблематични автори в каталога на ICU са Олга Токарчук, Крис Клийв, Колъм Тойбин, Марийке Лукас Райнефелд, Елин Рахнев, а отскоро и изключителните Капка Касабова и Емине Садкъ.
Желка Сомун
Желка е хърватска преводачка на художествена литература от френски, испански и английски език. От 2021 г. е член на Управителния съвет на Асоциацията на хърватските литературни преводачи. Вярва, че литературният превод изисква отдаденост, дисциплина, честност, игривост и страст; именно това го прави най-добрата професия за нея. Удостоена е с наградата „Йосип Табак“ на Асоциацията на хърватските литературни преводачи за най-добър превод на проза за „Carstvo životinja“ (“Règne animal”) на Жан-Батист Дел Амо. Друга книга пък я вдъхновява да започне да свири на саксофон на петдесет и четири годишна възраст.
Снимка: Елизабет Роджър
Третото издание на „Жени в планината“ ще се проведе сред зеленото спокойствие на планинското градче Чепеларе, България от 1 до 10 август 2025 г. Резиденцията е отворена за авторки на художествена проза, художествена документалистика, поезия и драма на български и други езици, живеещи в България и други страни в Европа. Кандидатури се приемат до 13 март 2025 г.
Резиденцията „Жени в планината“ има за цел да осигури пространство и време за дълбок творчески труд, професионален и междукултурен обмен, социализиране и подкрепа, както и да адресира част от проблемите, с които писателките обичайно се сблъскват: подценяването на писането като професия, възприемането на литературата, създавана от жени, като по-малко стойностна, културното очакване жените да поставят грижата за другите пред собствените си нужди и др.
Резиденцията за писателки „Жени в планината“ се осъществява с финансовата подкрепа на Българския фонд за жените, Европейския съюз, The Spark Company и Съюза на писателите в Литва, в партньорство с Община Чепеларе и винарска изба „Драгошинов“, както и с любезното съдействие на Народно читалище „Родопска искра 1880“ – гр. Чепеларе.
Изразените възгледи и мнения са единствено на авторите и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.