Нашата 2024 г.: Отчет за дейността
През 2024 г. фондация „Елизабет Костова“ реализира общо 13 програми, от които 6 с международно участие. В програмите ни се включиха 243 преки бенефициенти, от които 88 младежи, от 15 държави: Белгия, Бразилия, България, Великобритания, Венецуела, Италия, Литва, Полша, Северна Македония, Северна Ирландия, САЩ, Сърбия, Турция, Украйна и Франция. Реализирахме програмите си в 10 населени места в страната — София, Бургас, Копривщица, Чепеларе, Русе, Пазарджик, Разград, Плевен и селата Левочево и Цонево — и ги представихме на 4 международни форума в Литва, ЮАР, Италия и Хърватска.
Започнахме годината с първото издание на Преводаческа академия за литературен превод от български на английски език, с която подпомогнахме професионалното развитие на дванадесет изгряващи литературни преводачи.
Участниците в Академията работиха в продължение на шест месеца заедно с утвърдените преводачки Анджела Родел, Екатерина Петрова, Изидора Анжел и Трейси Спийд по откъси от съвременна българска проза, поезия и детска литература.
През пролетта стартираха обученията ни за младежи с работилници по писане и редактиране на поезия в Бургас и в София с водещи Иван Димитров и Стефан Иванов. И двете работилници имаха екологичен фокус и търсеха пресечна точка между поезия и природа.
През 2024 г. проведохме и първите две срещи от поредицата „Малки жени: разговори за жените в съвременната литература“ — разговори с жени, ангажирани професионално в сферата на литературата, в които си говорим за преживяванията и предизвикателствата, с които те се сблъскват.
В дискусиите обсъдихме очакванията към жените като авторки и (пре)осмислянето на концепции като „женско писане“.
След близо десетгодишна пауза проведохме второто издание на Международната поетическа конференция в Копривщица на тема „Застрашена природа“. В конференцията се включиха поети, преводачи, литературни професионалисти и еколози от България, Италия, САЩ и Северна Ирландия.
Конференцията си постави за цел да премине отвъд традиционните литературни дискусии и да ангажира поетите с належащия въпрос за състоянието на планетата и климатичната криза. Тази тема пренесохме и в 16-о издание на Международния литературен фестивал „СтолицаЛитература“ на тема „Поезия/Природа“, посветено на взаимовръзката между поезия и природа в свят, в който природата не е романтично убежище, а въпрос на оцеляване.
Програмата на фестивала включваше работилница по писане на поезия за младежи, поетически четения, лекции, дискусии и преводаческо ателие.
През юли проведохме „Фантастичен лагер“ — летен лагер за писатели в родопското село Левочево, в рамките на който участниците работиха интензивно по нови или вече започнати работи, с водещи Владимир Полеганов и Емануил Томов.
Програмата на лагера включваше сутрешни работилници с водещите, следобедни дискусии и индивидуални консултации по конкретни текстове, и завърши с четене. Останахме в Родопите и за второто издание на дългоочакваната резиденцията за писателки „Жени в планината“, която се проведе в първата половина на август в гр. Чепеларе и предложи на десет писателки време и пространство за дълбок творчески труд.
Участничките, избрани от международно жури от над 200 кандидатки, имаха възможност да развият съществуващи творби, да проучат нови идеи, да получат насоки от утвърдени писателки и подкрепа в безопасна и насърчаваща среда.
В края на август проведохме традиционното Ателие по литературен превод, част от програмата на фестивал „СтолицаЛитература“, този път с малко по-нетрадиционен финал — сбирка на участниците на хижа на Витоша, където съчетахме решаване на преводачески казуси с разходки, наблюдение на птици и приятно време заедно.
През изминалата година осъществихме една малка мечта — курсовете ни по творческо писане за младежи да достигнат до училища в различни градове в страната. Това стана възможно благодарение на първото издание на пътуващата ни творческа лаборатория за младежи „Поети без граници“, в която ученици от село Цонево и градовете Пазарджик, Разград и Плевен писаха, редактираха и учеха съвременна поезия заедно с поети-ментори.
Целта на програмата е да предостави на младежите възможности за учене и изява чрез инструментите на съвременната поезия и да подпомогне развитието на умения от по-висш порядък, като нелинеарно мислене, творческо решаване на проблеми, емоционална интелигентност, себепознание.
През октомври 2024 г. реализирахме и третото издание на международния интердисциплинарен фестивал „Leap Off Page“, който среща литературата със съвременното танцово изкуство. Фестивалът се проведе в гр. Русе и представи писатели и хореографи от България, Венецуела, Литва, Турция и Франция, както и ателиета по творческо писане и съвременен танц за обмен с местни творци.
„Leap Off Page“ се провежда в различни градове в България, за да стимулира международния културен диалог отвъд центъра и да предложи на различни местни общности среща с нови форми на изкуство.
През ноември за седемнадесета поредна година връчихме ежегодната Награда за превод „Кръстан Дянков“, с която отличаваме високи постижения в превода на съвременния англоезичен роман. Тази година връчихме две награди — Голяма награда и Специална награда в памет на първия лауреат на наградата „Кръстан Дянков“ преводачът и писател Любомир Николов (1950-2024).
Журито на конкурса удостои с Голямата награда „Кръстан Дянков“ Елка Виденова за превода на „Нощен ферибот за Танжер” от Кевин Бари (изд. „ICU”), а Специалната награда получи Иглика Василева за превода на „Майсторът от Петербург” от Дж. М. Кутси (изд. „Алтера“).
В края на годината проведохме третото издание на нашата онлайн „Клиника за ръкописи“, в която издатели и редактори от България, САЩ и Великобритания предоставяха индивидуални консултации на български писатели, поети и преводачи. Красив финал на нашата 2024 г. постави работилница по творческо писане за младежи на английски език с водещ американската писателка Стейси Матингли.
В работилницата на Стейси се включиха и млади писатели от Северна Македония и Сърбия.
И накрая, но не на последно място, нашият късометражен анимационен филм „Семеен портрет на чернозема“ по едноименния разказ на Йорданка Белева, победител в конкурса ни от 2022 г. „Литература в движение“, реализиран в партньорство със студио ROBO, имаше вълнуващ фестивален живот — официални селекции на 16 международни и 4 местни фестивала, както и три Специални награди.
Изпращаме 2024 г. с благодарност към всички наши партньори, дарители и приятели, които я направиха възможна: Български фонд за жените, Национален фонд „Култура“, Министерство на културата на Република България, фондация „Хоторнден“, фондация „Лоис Рот“, Столична община, Vivacom, Нели и Робърт Гипсън, община Русе и Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“, Посолство на Америка в България, фондация „Молескин“, The Spark Company, винарна „Драгошинов“, Регионална библиотека „Пейо Яворов“, гр. Бургас, община Чепеларе и Народно читалище „Родопска искра 1880“ – гр. Чепеларе, Обединено училище „Христо Ботев“, с. Цонево, Езикова гимназия „Бертолт Брехт“, гр. Пазарджик, Математическа гимназия „Акад. Никола Обрешков“, гр. Разград, НУИ „Панайот Пипков“, гр. Плевен, книжарница „Махала“, Американски колеж в София, фондация „Америка за България“, Гьоте Институт—София, Комисия „Фулбрайт“, Отворено общество, Български център за нестопанско право, Български дарителски форум.
С признателност,
Екипът на Фондация „Елизабет Костова“